Schumacher’in ailesi yapay zeka röportajı nedeniyle tazminat kazandı

Alman yayın Die Aktuelle, Nisan 2023 tarihli sayısının ön kapağında Schumacher’in bir resmini yayınladı.

“Michael Schumacher, ilk röportaj” başlığının altında “kulağa yanıltıcı derecede gerçekçi geldi” şeklinde bir açıklama okundu ve makalede, sözde alıntıların yapay zeka tarafından üretildiği ortaya çıktı. Bunun üzerine Schumacher ailesi dava açtı.

Bir aile sözcüsü, Die Aktuelle dergisinin yayıncısı Funke medya grubunun Münih İş Mahkemesi kararını ve anlaşmasını daha fazla yorum yapmadan doğruladı. Bunun sonucunda Michael Schumacher’in ailesi, yapay zeka tarafından üretilen bir ‘röportajı’ basan bir Alman dergisinin yayıncılarından 200 bin euro (7milyon TL) tazminat aldı.

Derginin editörü geçen yıl Funke’nin Schumacher’in ailesinden özür dilemesiyle görevden alınmıştı.

55 yaşında olan Schumacher, Aralık 2013’te Fransız Alpleri’nde ailesiyle tatil yaparken geçirdiği kayak kazası sonucu ciddi beyin hasarı yaşadığından beri kamuoyunda görülmüyor.

Schumacher’in ailesi, eski sürücünün durumu hakkında sıkı bir gizlilik sürdürüyor ve kendisine erişim ona en yakın kişilerle sınırlı tutuluyor.

Die Aktuelle, davaya Nisan 2023’te, gülümseyen bir Schumacher’in fotoğrafı ve ‘Michael Schumacher, ilk röportaj’ vaat eden manşetle kapakta yer almıştı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir