Yunanistan’da ‘doğum’ krizi

Yunanistan’da doğum oranları son 92 yılın en düşük seviyesinde ve hükümet bu soruna çözüm bulmak için yeni önlemler almaya hazırlanıyor.

Euronews’in haberine göre, Avrupa’nın en düşük doğum oranına sahip ülkelerinden biri olan Yunanistan’da 2022 yılında son 92 yılın en düşük doğum oranı kaydedildi ve resmi olmayan ilk veriler, 2023 yılında da bir başka düşüşe işaret ediyor.

Yıllarca süren kemer sıkma politikalarına, göçe ve gençler arasında değişen tutumlara yol açan borç krizi, ülkede doğurganlığın azalmasının en önemli sebeplerinden biri olarak gösteriliyor. 

EKONOMİK REFAHA TEHDİT

Avrupa’nın büyük bir kısmı halihazırda, doğum oranlarındaki düşüşle mücadele ediyor. Uzmanlara göre bu, uzun vadeli ekonomik refahı tehdit edecek bir faktör.

Yunanistan ise bu durumun en çarpıcı şekilde kendini gösterdiği Avrupa ülkelerinden biri. Bazı kasabalarda yıllardır tek bir doğum bile kaydedilmedi. Yetkililer, hükümetin mayıs ayında doğum oranlarını arttırmak için yeni önlemler almayı planladığını açıkladı.

Yetkililere göre plan, aileler için nakit yardımları, gençler için uygun fiyatlı konutlar, mali teşvikler ve göçmenlerin iş gücüne dahil edilmesi gibi önlemleri içeriyor.

Benzer önlemler daha önce diğer Avrupa Birliği ülkelerinde da alındı ancak başarı sağlanamadı. Demografi uzmanları Yunanistan’da da yakın bir sonuç bekliyor.

KASABALARDA ÇOCUK KALMADI

Nüfus sayımı verilerine göre, ülkenin en yoksul belediyelerinden biri olan Kumçiftliği’nin (Orestiada) nüfusu 2011 ile 2021 yılları arasında yüzde 16 oranında azaldı. Buraya bağlı Çirmen (Ormenio) köyünün muhtarı Stratos Vasiliadis, köyün eskiden çocuklarla dolu olduğunu ancak şimdi 300 sakinin üçte ikisinin 70 yaşın üzerinde olduğunu söylüyor. 

Borç kriziyle gündeme gelen Yunanistan ekonomisi son yıllarda toparlandı ancak Başbakan Kiryakos Miçotakis’e göre, düşen doğum oranları emekli maaşları için “saatli bir bomba” ve ülke için de “ulusal bir tehdit” teşkil ediyor.

Yüz binlerce genç ülkeyi terk etti. Kalanlar da enflasyon ve yükselen kiralar nedeniyle emlak piyasasının dışına itilmiş durumda. Birçoğu 30’lu yaşlarında aileleriyle yaşıyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir